VBF Logo

Generalforsamling med smugkig på fremtiden

Verdens Bedste Fødevarer holdt sin generalforsamling onsdag den 9. oktober 2024, Vesterbrogade 6D i København, hvor formand Steffen Andersen aflagde beretning for det forgangne år. 

Han omtalte bl.a. ansættelsen af en kommercielt ansvarlig på deltid, foreningens mange foredrag og strategiske samarbejder med aktører inden for fødevareområdet. Og det fremtidige arbejde blev også ridset op:

-VBF skal arbejde for at byde New Food eller hybridmad velkommen. Det er en kombination af bioteknologisk og frisk mad, som automatisk vil blive en integreret del af VBF, da der sker en markant udvikling i næringstæthed og forståelsen af frisk mad på dette område, sagde Steffen Andersen.

Regnskabet blev herefter godkendt samt rettelser til vedtægter, og der var også genvalg til bestyrelsen, der fortsat ser ud som følger: Steffen Andersen (formand), Henriette Horn Laustsen, Carsten Lass, Torsten Buhl og Jakob Skriver.

Læs mere om bestyrelsen og de tilrettede vedtægter

(Visited 57 times, 1 visits today)

Del artikel